Опубліковано: 13 вересня 2019 р.
Нова експозиція у музеї: як розбудовувалася Диканщина
Нещодавно в історико-краєзнавчому музеї імені Д.М.Гармаша відкрито експозицію “Славні люди Диканщини”. На її відкриття, як зазначила директор музею і ведуча заходу Надія Крюченко, запросили не просто свідків тих подій, а людей, яких об’єднує слово “будівничі”. Серед запрошених – Володимир Джежелій, Михайло Перехрест, Юрій Гармаш, Валерій Уманець, Петро Кабак, Григорій Павлюк, Микола Федін, Геннадій Головін, Павло Мороз, Микола Перепелиця.
Кожному з них є що згадати про 70-80 роки ХХ століття, коли на Диканщині було збудовано 630 індивідуальних житлових будинків і 52 багатоквартирних для 1466 сімей, 7 загальноосвітніх шкіл на 2386 місць, 10 дитячих садків на 840 місць, 7 магазинів з торговельною площею 1300 кв. м, 6 лазень на 120 місць, 2 гуртожитки на 150 місць, 5 адмінбудинків, прокладено майже 200 км доріг з твердим покриттям, 180 км газопроводу, газифіковано 3366 квартир, телефонна мережа розширилась на 2100 номерів. У селищі Диканька збудовано школу на 1200 місць, районний вузол зв’язку, побуткомбінат, універмаг, друкарню, комбінат громадського харчування з рестораном та дитячим кафе, критий ринок, потужний хлібокомбінат, будинок урочистих подій, історико-краєзнавчий музей, лікарняне містечко з поліклінікою та стаціонарами на 200 ліжок, завод будівельної кераміки і т.д. Будівництво велося за рахунок державних капіталовкладень, залучених коштів підприємств, колгоспів і радгоспів. За кошти підприємств газової промисловості розпочато будівництво житлового масиву “Солоха”. У Стасях завершено зведення птахофабрики та розпочато будівництво гірськолижної бази “Корчак”.
Експозиція розповідає про тих, хто, працюючи на різних посадах, брав участь у зведенні об’єктів. Присутні називали чимало імен: Іван Демус, Ольга Карпова, Олексій Яковенко, Петро Медяник, Павло Коротенко, Іван Оніпко, Григорій Ляшик, Іван Кібальник, Володимир Грінченко, Григорій Кульбака, Микола Ворона, Іван Сухопара, Леонід Кравець, Василь Кошман, Дмитро Гармаш – вони лишили добрий слід, доклавши сил до розбудови району. Навряд чи вдасться назвати усіх: Анатолій Чорний, Костянтин М’яло, Ніна Білоус, Олександр Супруненко, Володимир Пащенко, Катерина Пестременко, Анатолій Омельченко і багато-багато інших, хто дбав про розквіт району.
З вдячністю про цих людей та їхні справи говорили голова райдержадміністрації Володимир Шкарбань та голова районної ради Станіслав Муха, вони вручили присутнім на зустрічі учасникам забудови Диканщини грамоти.
А музей запрошує всіх диканців переглянути експозицію, старших – пригадати, як все відбувалося, а молодших познайомитися ще з однією сторінкою історії рідного краю.
Світлана Глушко.
Фото автора.