Опубліковано: 22 вересня 2017 р..
Багата наша Диканька хорошими родинами. У селищі добре знають і поважають Петра та Ольгу Кабаків.
– Щоразу, коли у вихідний гостювали у чоловікових батьків, я дивилася на свою свекруху Тетяну Микитівну – жінку надзвичайно щирої й щедрої душі – і думала: “От би й мені такою стати”, – говорить Ольга Кабак і змахує сльозу.
Пішла з життя вже Тетяна Микитівна, тільки щемний спомин про ті часи гріє душу. А “час рікою пливе”, як у тій пісні. Уже ось і вони з чоловіком 42 роки – у парі. Тепер до них щовихідного поспішають діти й онуки – їхня радість і гордість.
Донька Наталія працює продавцем, зять Борис Білоцерковський – головний спеціаліст відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, внуки Руслана та Віталик навчаються у 10 та 3 класах. Син Анатолій – директор ТОВ ТД “Аргус Україна”, невістка Ольга очолює територіальний центр, внучка Даша ходить до п’ятого класу, а наймолодший внук Андрійко відвідує дитячий садочок.
Усі вони переконані, що в отчому домі панує особлива аура щирості, добра, затишку, що тут їх завжди зрозуміють і підтримають, тож діти й внучата щедро віддячують своїм найріднішим любов’ю, повагою й увагою.
На фото Світлани Глушко – дружна родина Кабаків.
Діагностика стане точнішою, лікування – ефективнішим
Нещодавно у Диканську центральну районну лікарню і в комунальний заклад "Центр первинної медико-санітарної допомоги Диканського району" надійшла приємна новина: їхня матеріальна база поповнюється новим обладнанням. У межах міжнародного проекту "Поліпшення охорони здоров’я – на службі в людей", за котрим департамент охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації співпрацює зі Світовим банком, кожен районний центр Полтавщини буде оснащено новітньою апаратурою і не тільки. Стартував він у 2015 році, коли Полтавська і Львівська області були визначені його учасницями. Протягом останніх двох років велися закупівлі (їх, до слова, заплановано на 41 млн. доларів США для нашого регіону), а нині проект вийшов на фінішну пряму: матеріальні блага почали надходити до своїх власників.
Отже, що ж отримує диканська медицина? У центральну районну лікарню вже привезли два апарати УЗД (стаціонарний та портативний), холтер, добовий вимірювач артеріального тиску, апарат штучної вентиляції легень і дефібрилятор. Наприкінці вересня – на початку жовтня сюди ще мають поставити біохімічний і гематологічний аналізатори в лабораторію, велоергометр (пристрій для зняття кардіограми в умовах фізичного навантаження) в кабінет функціональної діагностики. Амбулаторія загальної практики сімейної медицини отримала шість дефібриляторів, сім добових вимірювачів артеріального тиску, сумки-холодильники, контейнери для забору біоматеріалів та їх транспортування, друковану літературу на тему профілактики гіпертонічної хвороби. На підході – електрокардіографи, глюкометри, ростоміри, ваги, тонометри, комп’ютерна техніка для робочих місць сімейних лікарів і обладнання для районного тренінгового центру. Також поки що триває тендер на придбання автомобіля для ЦПМСД, котрий служитиме, щоб доставляти біоматеріали з сіл у райцентр.
Усе це обладнання Диканька, як і решта районних центрів, отримує безкоштовно. Тож і плата за діагностику та лікування з їх допомогою не передбачена. Сподіваємось, що отримане оснащення допоможе диканським медикам у їхній повсякденній роботі на варті здоров’я земляків.
На фото Тетяни Лазор: вгорі – сімейний лікар Людмила Чернишенко встановлює добовий вимірювач артеріального тиску пацієнтові Олександру Спірідонову; посередині – фельдшер-функціоналіст Олександр Ващенко розпаковує новенький холтер; внизу – завідуюча рентгенкабінетом, лікар-рентгенолог Валентина ПОПЕНКО уже оцінила якість нового апарату УЗД.
Зігрівати дітей сонячною любов’ю
Малеча із диканського дитсадка "Сонечко" нагадує дрібненькі паростки: кожен тягнеться голівкою до неба, а подумки – до всього нового і цікавого. І так важливо, щоб цей молодий гайок через роки перетворився на густу, міцну корінням і пишну кронами діброву, де кожен дубок – сильний та стійкий до життєвих буревіїв. Аби втілити цю мрію в реальність, біля підростаючого покоління трудяться досвідчені та мудрі "садівники", які знають, чим удобрити такий спраглий до знань ґрунт, щоб потім отримати щедрий урожай – свідомих, чесних і відповідальних дорослих людей. Мова йде про весь трудовий колектив дошкільного навчального закладу, адже тільки командна робота дає гарний результат.
"Наше головне завдання – щоб діти були здоровими та підготовленими не тільки до школи, а й до життя в соціумі", – говорить завідуюча ДНЗ №3 "Сонечко" Олександра Бородай. Тож підбирають навчальний матеріал так, щоб вихованці розвивалися гармонійно, приділяють увагу й мовленнєво-комунікативній сфері, й логіко-математичній, і художньо-естетичній, не останнє місце займає й фізкультурно-оздоровчий аспект. У дитсадку стараються виконувати рекомендації нової програми "Українське дошкілля" і знаходити індивідуальний підхід до кожного підопічного. Зараз у "Сонечко" ходять 85 діток, з ними працюють вісім педагогів. Усі вони – люди творчі та небайдужі, слідкують за інноваційними педтехнологіями і впроваджують їх на своїх заняттях. Так, для фізичного розвитку дітвори на спортивних хвилинках використовують фітболи, для формування мовленнєво-комунікативної компетенції застосовують таблиці-схеми, зокрема вихователь Ірина Кроковна (на фото внизу – під час іншого виду діяльності – фізкультзаняття), а ще непоганий ефект має казкотерапія, яку практикує вихователь Людмила Мосієць (на фото посередині справа). У дитсадку проходять районні семінари, де педагоги діляться власним досвідом. І їм є що показати. Приміром, вихователь-методист,
старший вихователь Ірина Токар (на фото вгорі) знає всі новинки в педагогіці і вміє користуватися ними на практиці. Тож нерідко проводить педагогічні години, майстер-класи, семінари-практикуми. За її ініціативи були створені природнича, художня студії і музей українського побуту, де малюки мають змогу пізнавати минуле і сучасність рідного народу. Вихователь-методист Світлана Гарусова дуже турбується про здоров’я дітей, а ще особливу увагу приділяє розвитку мовлення. Її заняття завжди насичені епітетами, синонімічними рядами, вона вміло підбирає матеріал. Тож коли говорять її вихованці, то відразу чути руку професіонала-вихователя. Також Світлана Петрівна і сама любить природу, і діткам прищеплює цю любов. Недавно зі своєю групою вона розробила цілий проект, який тривав майже рік. Називався він "Моє дерево": кожен вихованець збирав усю можливу інформацію про певний вид дерева і формував папку з цими відомостями. Вийшла серйозна наукова робота, а якщо враховувати вік "учених", то це було колосальне дослідження. На групах раннього віку працюють авторитетні педагоги Лілія Наркевич (на фото посередині зліва), Валентина Марченко, Євгенія Оніпко (до речі, поки Євгенія Тигранівна зараз відточує педагогічну майстерність удома, на власному маляткові, її заміняє Юлія Ващенко – педагог із багаторічним стажем). Перший рік працює в "Сонечку" молодий музкерівник Маргарита Воронянська, і хоча їй самій ще багато треба вивчити і засвоїти, за роботу береться з ентузіазмом.
Значну увагу в дитсадку приділяють харчуванню малечі, адже, як відомо, здоров’я починається з обіднього столу. Смачні, корисні страви для дітвори готують кухарі Оксана Звягольська, Неоніла Михайлик, Наталія Терещенко. За якістю продуктів і санітарним станом узагалі слідкує медсестра Оксана Бражник. Щоб у групових кімнатах було чисто і затишно, дбають помічники вихователів Ірина Могилевська, Зоя Заїченко, Наталія Косяк, Валентина Устінова, Надія Лазуровська. А вже подвір’я і всю територію дитсадка чепурить двірник Олена Щербак, свою частку у благополуччя "Сонечка" вкладає робітник із комплексного обслуговування Володимир Бражник. Не можна не згадати і кастелянку Людмилу Гвоздик – жінку з багатющою творчою уявою та вмілими руками: вона і стіну розмалювати може, і зшити будь-що – від штор до святкових костюмів. Сумлінно трудяться на благо "Сонечка" праля Людмила Воронянська і завгосп Людмила Курбала.
"Ми дуже вдячні батькам за їхню підтримку, – розповідає Олександра Бородай. – Протягом літа вони зробили якісні ремонти в групах. А ще на їхні плечі лягає значний фінансовий тягар у придбанні іграшок, організації свят". Не лишаються осторонь і спонсори. Зокрема, ТОВ "ДиканькаМлин" (директор – Володимир Ленець) виділяє кошти на ремонти і подарунки дітям. У придбанні телевізора допоміг грошима народний депутат України Олег Кулініч. Також для "Сонечка" великим щастям був ремонт покрівлі, що завершився нещодавно, тепер тут приводять до ладу стіни.
Тож у "Сонечку", як у вулику, робота кипить. Дітки виростають – ой як швидко, – і вже не одне покоління залишило ці стіни, аби потім повернутися знову, привівши за крихітні рученята своїх доньок і синів.
Тетяна Лазор. Фото автора.