top of page
Опубліковано: 12 січня 2018 р..

Дітям віддають тепло сердець

У дошкільний дитячий заклад “Калинонька”, що у Великій Рудці, щодня двадцять п’ять наймолодших мешканців села йдуть охоче, адже тут – надзвичайно цікаво, весело і пізнавально! А ще – затишно, тепло, а як смачно годують! Ці враження дітлахів підтверджують і їхні батьки, адже знають, що в дитсадку дійсно створені чудові умови для перебування малечі. Дружний колектив, який очолює Тамара Задорожня, докладає чимало зусиль, щоб хлопчики і дівчатка відчували себе тут, як удома. Вихователі однієї різновікової групи Віта Мостепанюк і Ніна Ратушна – досвідчені педагоги, що вміють знайти підхід і до найменшеньких, які ще тільки розмовляти вчаться, і до старших, що вже готуються йти до школи. Швидко влилася в колектив, знайшла спільну мову з дітками юний помічник вихователя Марина Калюш, а кухар Галина Федосова, яка трудиться тут з початку заснування дошкільного закладу, готує смачні й апетитні страви. Не так давно, років два тому, в штаті додалася посада працівника з обслуговування та ремонту будівель, у колектив прийшла Вікторія Максименко, та за цей час усім стало зрозуміло, наскільки важливою є ця, непомітна на перший погляд, робота: у дворі – ідеальна чистота, порядок, забуяли квіти на клумбах і у вазонах, підремонтовані всі елементи ігрового майданчика, порядок у приміщеннях... 

Постійно допомагають в обслуговуванні дитсадка і сторожі Валентин Кива та В’ячеслав Кулибаба, а влітку, коли проводилися ремонти, активно працювали на громадських роботах від центру зайнятості Сергій Гальченко, Марія Парасунько і Володимир Мамай, вони зробили великий вклад в облаштування, оздоблення території дошкільного дитячого закладу, за їхньої допомоги й батьків не довелося залучати до цих робіт.
Ремонти були проведені у кімнатах дитсадка, пофарбовано фасад, закуплено меблі, іграшки – про це потурбувалося керівництво сільради, зокрема, постійно переймається потребами дітей Великорудківський сільський голова Валентина Калюш. Корисним нововведенням є встановлення відеоспостереження – як по селу, так і конкретно на території дитсадка. Окрім того, що менше охочих пошкодити паркан чи щось з ігрового майданчика, а ще й батьки можуть переглянути, чи дійсно їхній син чи донька чемно себе вели на прогулянці. 
Велику допомогу дитсадку надають спонсори: ПАФ “Подоляка” (директор Олександр Подоляка) забезпечує молоком, будівельна бригада агрофірми допомагала відремонтувати приміщення, зробити водовідвід з даху; СТОВ “Обрій” (директор Сергій Ковтун) виділяє овочі, інші продукти харчування; голова ФГ “Світанок” Олексій Говтвяниця придбав для діток батут (ще жоден дитсадок в районі не мав батута), оновив санітарну кімнату; одноосібник Юрій Смітюх виділяє овочі, фрукти... Також овочами допомагають батьки, усе це сприяє здешевленню харчодня: при його вартості 25 гривень батьківська оплата становить 7-8 грн. 
Активні у підтримці дитсадка, переймаються його проблемами майже всі батьки, голова батьківського комітету Марина Яцко й сама небайдужа, ініціативна, й інших організовує на добрі справи. Кілька разів на рік вихователі й діти готують великі свята, на які запрошують усіх охочих, тут і батьки виявляють свої акторські здібності, отримуючи ролі у театралізованих дійствах. Скільки радості, приємних емоцій дарують такі заходи! Частий гість у дітей – сільський бібліотекар Валентина Таран: бібліотечні уроки проводить, залучає малят до прочитання і обговорення казок. Роль Баби Яги на новорічному святі так майстерно зіграла, що діти були в захваті й дружно вирішили: “Хоча вона у казках і зла, але у нашої серце добре, тож ми її любимо!” 
Раз у квартал до дитсадка приїздить ляльковий театр з Полтави, на його вистави завжди з нетерпінням чекають вихованці.
На минулі новорічні свята дитсадок “Калинонька” брав участь у Всеукраїнському конкурсі різдвяних робіт, зайняв третє місце, і про це йшлося на сторінках журналу “Дошкільне виховання”. Це додає натхнення колективу й далі працювати так, щоб їхні вихованці отримували необхідні для життя знання, навички й уміння, росли активними, розумними, чемними й здоровими.
Світлана Воронянська.

На фото Світлани ВОРОНЯНСЬКОЇ: помічник вихователя Марина Калюш, вихователь Віта Мостепанюк, завідуюча дитсадком Тамара Задорожня, вихователь Ніна Ратушна з вихованцями.

Сергій Жилін: “Попереду чекають чергові виклики

                                       й завдання, та разом нам удасться

                                            реалізувати всі задуми”

Завершився 2017 рік, а разом з ним і черговий сільськогосподарський сезон. Для полтавських аграріїв він був не надто успішним, однак попри несприятливі погодні умови, недостатню державну підтримку, виклики часу вони вкотре довели, що продовольча безпека країни – у надійних руках.
“Агрофірма ім. Довженка” агропромхолдингу “Астарта-Київ” – флагман на аграрній ниві не тільки Полтавщини, а й України. Товариство успішно розвиває тваринницьку галузь, упроваджує сучасні технології, створює нові робочі місця, є надійним партнером сільських громад. 
Про те, чим запам’ятався 2017 рік, що вже став історією, успіхи, майбутні перспективи ми говорили з генеральним директором "агрофірми 
ім. Довженка" Сергієм Жиліним. 

– Сергію Вікторовичу, розкажіть, будь ласка, з якими здобутками колектив “Агрофірми ім. Довженка” зустрів Новий рік? 
– Ми мали досить амбітні плани на 2017 рік у рослинницькій галузі. Проте наші очікування виправдалися неповністю, далися взнаки весняні заморозки і довготривала літня посуха. Та й за таких умов зібрали гідний урожай сільськогосподарських культур, повністю забезпечили поголів’я агрофірми кормами.
Минулий рік став знаковим для галузі тваринництва. У 2017-му в агрофірмі змінили систему управління тваринни­цькими фермами, запровадили нову систему мотивації персоналу, за якої кожна ферма формує фонд оплати праці, виходячи з якості і кількості виробленої продукції. Сьогодні агрофірма виробляє майже 50 відсотків загального обсягу молока “АСТАРТИ” і близько 15 відсотків молока Полтавщини. Запрацював кормовий центр – найбільший комплекс у Європі з виробництва кормів, потужність якого становить 300 тонн кормів за день, що дозволяє нагодувати більше 10 тисяч голів великої рогатої худоби. Стабільно працюють бригади зооветсервісу. Завдяки цьому вдалося організувати належну профілактику і лікування тварин, підвищити продуктивність поголів’я, покращити якість молока. 
– Сергію Вікторовичу, Ви торкнулися теми інвестицій. Розкажіть, будь ласка, про інвестиційні проекти, які розпочаті у 2017-му та будуть продовжені в 2018-му.
– Загальна сума інвестицій минулого року, які були спрямовані на будівництво нових та підтримку існуючих об’єктів, купівлю обладнання і транспортних засобів для виробничої діяльності, становить понад 350 мільйонів гривень. Ця цифра говорить про те, що “Агрофірма ім. Довженка” у складі “АСТАРТИ” з року в рік розвивається, йде в ногу з часом, вкладає кошти у потужну техніку, осучаснює виробництво і створює нові робочі місця. 
У 2018 році маємо добудувати траншеї для зберігання кормів, провести благоустрій території кормового центру. Важливим для нас є будівництво елеватора, яке розпочали у 2017-му. Ввести в експлуатацію об’єкт плануємо на початку липня, що значно спростить роботу у жнива. Це дасть змогу збирати урожай загонами, відразу транспортувати зерно на елеватор, де належним чином будуть організовані прийомка, розвантаження, доробка та зберігання вирощеного збіжжя. 
Минулого року агрофірма повністю завершила реконструкцію нетельного комплексу. У 2018 році залишиться тільки звести огорожу та побудувати під’їзну дорогу. 
Цього року плануємо завершити реконструкцію центрального складу паливно-мастильних матеріалів. Для ефективної роботи техніки у полі, недопущення простоїв закупили чотири бензовози. 
У 2018 році будемо працювати над реконструкцією центральної ремонтної майстерні. Плануємо спорудити навіси для сівалок імпортного виробництва і самохідних обприскувачів, побудувати мийку і розширити майданчики для ремонту техніки. 
– Як ці інвестиції впливають на тих, хто працює, регіон? 
– Приміром, на новому кормовому центрі додатково праце­влаштовано 16 осіб. Коли введемо в експлуатацію елеватор, роботу отримають більше півсотні людей. 
У 2017 році у порівнянні із 2016-м суттєво зріс фонд оплати праці. Зокрема, більш ніж на 20% збільшили розцінки оплати праці механізаторів і водіїв. На 2018-й заплановано подальший ріст заробітної плати співробітників. 
З розвитком нашої агрофірми розвиваються і населені пункти, де ведемо господарську діяльність. Товариство є бюджетоутворюючим підприємством. У 2017 агрофірма заплатила до місцевого бюджету понад 32 мільйони гривень, до державного – майже 190 мільйонів гривень. Ці внески плануємо збільшувати й у наступному році.
– “АСТАРТА” – взірець корпоративної соціальної відповідальності в українському АПК. Розкажіть, будь ласка, про значення соціальних проектів для “Агрофірми ім. Довженка”.
– Будучи структурною одиницею агропромхолдингу “Астарта-Київ”, сповідуючи цінності компанії, маємо серед пріоритетів і розвиток населених пунктів у зоні нашої присутності. 
Стабільність бізнесу багато в чому залежить від благополуччя місцевих громад. З 2010 року укладаємо договори про соціальне партнерство із сільськими радами, щоб максимально збільшити ефективність своєї участі у житті населених пунктів. Нині “Агрофірма ім. Довженка” тісно співпрацює з 9 сільськими радами та Шишацькою селищною радою. У 2017 році згідно з угодами про соціальне партнерство на підтримку громад агрофірма спрямувала 4 мільйони гривень. Якщо попереднього року увага була прикута до медичних закладів, то у 2017 році головний акцент зробили на підтримку закладів освіти. Сто тисяч гривень агрофірмою було виділено на співфінансування заміни покрівлі Балясненської загальноосвітньої школи (проект реалізувався коштом обласного, районного та трьох сільських бюджетів), за сприяння агрофірми триває термомодернізація Яреськівської загальноосвітньої школи, проведено поточні ремонти у Лютенській, Орданівській, Великобузівській, Гоголівській загальноосвітніх школах. Під опікою агрофірми і дошкільні навчальні заклади. У 2018 презентуємо цікавий освітній проект, ініційований “АСТАРТОЮ”, що дозволить мешканцям сіл отримати базову IТ-освіту. Для цього у Лютеньці, Орданівці та Шишаках будуть обладнані комп’ютерні класи, де школярі зможуть опанувати сучасні інформаційні технології, розвинути аналітичне мислення. Люди старшого віку отримають змогу навчитися базових навичок роботи з комп’ютером, інтернетом, електронною поштою, сучасними комунікаційними засобами на кшталт месенджерів та популярних соціальних мереж. 
У 2017 році також продовжили проект щодо забезпечення жителів сіл якісною питною водою, зокрема, надали фінансову підтримку на ремонт водогону у селі Надежда. За кошти агрофірми громади мали змогу провести частковий ремонт доріг. Ці роботи виконано у Шишаках, Орданівці, Човно-Федорівці та Надежді. 
Ми також підтримуємо талановиту молодь, укладаючи кошти у розвиток спорту та культури.
Співпраця “Агрофірми ім. Довженка” з сільськими і селищною радою буде продовжена і в 2018 році. Спільно із очільниками громад ми визначимо пріоритетні напрямки нашого партнерства.
– Сергію Вікторовичу, на продовження теми підтримки громад хочу запитати про ще один проект агрофірми, спрямований на розвиток сільських територій, – створення кооперативів. Чи є певні зрушення та напрацювання у цьому напрямку? 
– Відродження кооперації у селах дасть можливість створити нові робочі місця, стане значним кроком на шляху розвитку населених пунктів. Проект створення кооперативів стартував, і вже є чим похвалитися. На сьогодні за підтримки “Агрофірми ім. Довженка” створено два молочні сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи у Шишацькому та Диканському районах “Бузова-агро” та “Діброва-агро”. Обидва займатимуться збиранням та охолодженням молока і напряму співпрацюватимуть із переробними підприємствами. Свою роботу вони розпочнуть з 2018 року. Ми долучилися до створення кооперативів, допомагали у вирішенні багатьох організаційних питань, ремонті приміщень, надали в оренду обладнання та автомобіль. Переконаний, що всі наші старання не виявляться марними. Власники корів повірять, що кооператив дає набагато більше можливостей ефективно вести домашнє тваринництво, зокрема, мати вигідну ціну за молоко. У майбутньому не виключено, що селяни захочуть піти далі і всерйоз задумаються про переробку продукції. А це вже зовсім інший дохід у сімейний бюджет. Наступним напрямком кооперації має стати вирощення цукрових буряків і нішевих культур, таких як квасоля, часник. У 2018 році плануємо затвердити програму підтримки вирощування цукрових буряків для населення. Хочемо зацікавити якомога більше людей зайнятися буряківництвом. 
–  Як агрофірма працює з Яреськівським цукровим заводом? Чи це вигідно? 
– Продовжуючи традиції минулих років, ми тісно спів­працюємо з Яреськівським цукровим заводом. Маємо спільні напрацювання щодо вибору гібридів, контролю збирання солодких коренів і графіків поставки сировини. Наприклад, цього року Айтана, Акація та Бенефіта показали найвищий вихід цукру 98,7, 95,8 та 93,3 центнера з гектара відповідно. Завдяки підібраним гібридам Яреськівський цукровий завод цього року виробив більше 
50 тисяч тонн цукру першої категорії – найвищої якості. 
Загалом бурякозбиральна кампанія 2017 року пройшла, я вважаю, успішно. Вчасно викопали і транспортували на переробку цукрові буряки. Завод отримав достатню кількість сировини, і хоч урожай отримали менший, ніж планували, однак цукристість коренів порадувала і нас, і цукроварів. Вихід цукру склав 15,76 відсотка від загальної маси буряків. І це найвищий показник серед усіх заводів України. Це свідчить про те, що рухаємося у правильному напрямку, вибудовуючи тісні партнерські відносини. 
–  Сергію Вікторовичу, що б ви хотіли побажати колективу “Агрофірми ім. Довженка”, орендодавцям та всім землякам у новорічні свята?
– Хочу подякувати усьому колективу за злагоджену командну роботу. Попереду на нас чекають чергові виклики й завдання, та разом нам вдасться реалізувати всі задуми. Нам є до чого прагнути і чим пишатися. Щире спасибі нашим пайовикам, партнерам за довіру і співпрацю. 
У світлі та радісні дні новорічних свят бажаю кожному міцного здоров’я, родинного тепла, віри, надії та любові, мирного неба, злагоди, добробуту. Нехай 2018 рік стане роком здійснення мрій, сміливих задумів, професійних успіхів, корисних справ і нових звершень. 
Розмову вела Наталія Хорольська.

Щоб написати якомога повнішу історію краєзнавчого руху на Диканщині

Цьогоріч Диканський історико-краєзнавчий музей ім. Д.М.Гармаша святкуватиме 40-річчя з часу отримання ним статусу державного. У кінці 1978 року, одночасно із завершенням будівельних робіт зі спорудження нового приміщення музею, розпочались роботи з обробки фондової колекції, розробки структури експозиції і підбору штатних працівників для того, щоб у березні 1983 року відкрити уже нову експозицію. Директором музею було призначено Дмитра Михайловича Гармаша, до цього він завідував громадським музеєм селища.
Але все це було б неможливим без ентузіазму місцевих краєзнавців, зокрема, вчителя історії Диканської середньої школи Тимофія Андрійовича Перцюка, який ще з середини 50-х років із членами шкільного краєзнавчого гуртка зібрав першу тисячу експонатів, що згодом стали найбільш презентабельною частиною натуральних експонатів основного фонду нашого музею.

 

Готуючись до свята, ми прагнемо написати якомога повнішу історію краєзнавчого руху на Диканщині. В одній із вітрин музею експонується світлина краєзнавчого гуртка місцевої школи, де Т.А.Перцюк з учнями записує спогади учасника буремних подій початку ХХ століття А.Г.Соханя. Розповіді тодішніх школярів, які потрапили на це фото, стали б цікавим доповненням до наявної у нас інформації, ожививши один з моментів історії рідного краю.
Тому, якщо хтось упізнав себе чи своїх знайомих на цій світлині і готовий розповісти про життя земляків у той час чи про долі героїв цього фото, музей буде вельми вдячний, адже знання історії рідного краю, рідної країни і робить нас справжніми громадянами своєї держави.
Галина Золотайко, науковий співробітник музею.  

Новорічна  круговерть 

Тривалий час користувачі районної бібліотеки не могли натішитися, заходячи на абонемент: тут зроблено сучасний ремонт, закуплено нові меблі, їм у тон підібрано жалюзі і ставчики для квітів, які милують око... А працівники стараються йти в ногу з часом: то гарну книжкову виставку підготують, то незвичайну інсталяцію...
Перед Новим роком також проявили креативність. Аби створити позитивний настрій собі й читачам, прикрасили ялинку, а до неї наробили гарних сніговичків. І от виставка-сюрприз “Новорічна круговерть” готова! Ідею подала провідний бібліотекар читального залу Світлана Тютюнник, її швиденько підхопили провідний бібліотекар відділу комплектування й обробки літератури Валентина Черепаха і технічний працівник Людмила Олійник – люди              творчі й небайдужі.
Нині в Інтернеті, в газетах та журналах безліч ідей, як власними руками виготовити ту чи іншу річ і прикрасити свій дім чи офіс. Лише не лінуйся, бери в супутники натхнення, а матеріали можуть виявитися під руками. Тож робота закипіла. Надули повітряні кульки, обмотали їх білими нитками, змоченими клеєм. Коли нитки висохли, кульки прокололи, частини сніговичків з’єднали між собою з допомогою клею, декорували: очі, ніс, рот, сніговичку-чоловікові, як і годиться, капелюха, дівчинці – бантик. А ще ґудзики, блискітки – і вийшли справжні новорічні красені! 
Це не перші роботи цих умілих жінок-майстринь. І Світлана Іванівна, і Валентина Дмитрівна гарно вишивають, їхні рушники, картини, серветки неодноразово прикрашали виставки у бібліотеці, картинній галереї селища. А Людмила Миколаївна вміє гарно в’язати, з особливою любов’ю плете неймовірної краси речі для своєї внучки Маші.
Валентина Діденко. 
На фото: бібліотекарі Світлана Тютюнник і 
Валентина Черепаха зі своїми новорічними поробками.

bottom of page