top of page
Опубліковано: 2 листопада 2018 р..

У першу неділю листопада відзначають свято людей, які в своїй роботі допомагають і опікуються слабозахищеними верствами населення (інвалідами, дітьми-сиротами, багатодітними і одинокими матерями, престарілими, вимушеними переселенцями), тими, хто має проблеми зі здоров’ям, з працевлаштуванням, соціальною адаптацією...
Соціальні робітники відділення соціальної допомоги вдома Диканського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) щодня поспішають до тих, хто не в змозі самостійно справитися з побутовими проблемами через похилий вік або хвороби і кому потрібна допомога. Для декого з одиноких самотніх людей соціальний робітник стає близькою, майже рідною особою, його з нетерпінням чекають, бо потрібно придбати ліки чи скупитися в магазині, посадити картоплю чи сполоти город, прибрати в хаті чи й просто вислухати, розрадити. Все це вимагає особливих душевних якостей: доброти, щирості, працелюбності, милосердя, уміння співпереживати, а часто – бути ще й психологом, знаходити підхід до кожного підопічного, а це іноді буває непросто.

PA290022.JPG

Усього в відділенні соціальної допомоги вдома працює 37 соціальних робітників, найчисельніший їх підрозділ – у селищі, тут і навантаження найбільше: по десять підопічних на кожного. Ці жінки свою роботу виконують сумлінно, не нарікаючи на труднощі і специфіку своєї професії, добре розуміючи, наскільки важливо допомагати тим, хто цього потребує.
На фото Світлани Воронянської: соціальні робітники Олександра Жовновата, Антоніна Троян, Тетяна Пилипенко, Тетяна Луценко, Ольга Фесенко (внизу), Катерина Іванченко, Зінаїда Малаш, Лідія Михайлик, завідувач відділення соціальної допомоги вдома Галина Кодак, Аліна Тараненко, Людмила Курбала, Анастасія Собецька (вгорі).

А лелеки на хаті немов благословляли на добро і щедрий рід

В.Г.Кабак з дітьми та онуками.JPG
вітряк.jpg
Тютюнник Сучасне фото.JPG
Л.М.Кабак.JPG

... На околиці Диканьки, біля Миколаївської церкви, височіє чотирикрилий красень-вітряк. Люди старшого покоління ще пам’ятають, як працювали такі млини до війни, для нас зараз це – пам’ятник техніки. У “Зводі пам’яток історії та культури України: Диканський район” значиться: “Один із таких млинів був споруджений відразу ж після Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. на південній околиці с. Жадани місцевим майстром”. Автори книги спираються на джерело – розповідь Г.І.Скалозуба із приватного архіву В.П.Скорика. А диканчанка Валентина Тютюнник переконана: цей млин належав її дідусеві по маминій лінії, Леонтію Максимовичу Кабаку. Про це їй розповіла двоюрідна сестра, історик за освітою Людмила Фенько (Клименко), яка виросла в дідусевій хаті в Жаданах (раніше вони іменувалися Солонинівкою), а нині живе в 
м. Дніпро. Її батьки, Василь Григорович і Галина Леонтіївна Клименки, весь час учителювали в Петро-Давидівській школі, були високоосвіченими людьми. Розпитуючи дідів, прадідів, зіставляючи факти, дізналися, що корені генеалогічного дерева сягали ХVІ століття, коли далекий пращур, Сподун Клименко, бився на герці в Києві. Але це – інша історія...
Досліджуючи свій родовід, Валентина Олексіївна провела величезну пошукову роботу, як результат – вражаюче 500-сторінкове проілюстроване фотографіями дослідження “Наш рід: історія, сучасність”. 
– Не знаю, коли і за яких обставин мені спало на думку оформити спогади про своїх рідних, – пише вона у передмові. – Можливо, після довгих згадок про батьків і дідусів із Людою Фенько (Клименко), її змістовних і глибоких розповідей про бабусю Варвару і дідуся Левка. Так згодом збиралися фото від сімей Феньків, Кратів, Дейнек, Бобрицьких, Васьків, Довгих, Ляшенків, Шиянів, Дубів, Кабаків, Заїченків. Своїм спогадами ділилися Людмила Фенько, Валентина Крат, Надія Васько, Ірина Бобрицька, Антоніна Довга (Кабак), Василь Кабак, Галина Шиян, Тетяна Дуб, Петро Кабак, Григорій Заїченко...
З любов’ю, гордістю і глибокою шаною описана кожна гілочка розлогого дерева роду. Ось лише дещиця з її цікавої розвідки:
– Дідусь – Кабаков (Кабак) Лев (Леонтій) Максимович – середнього зросту, русоволосий, з великими сіро-зеленими очима, високочолий, з високими, трохи татарськими скулами, з доброю, веселою усмішкою під вусами, стрункий, широкоплечий, з тонкою талією, таким був до самої смерті (помер в 1976 році). Народився в заможній козацькій родині (предки були родом із-за Уралу, по матері росіянин), родина приїхала в Україну в І половині ХІХ ст. (до кінця свого життя його мама так і не навчилася правильно вимовляти слово “паляниця”). В дитинстві його називали “Левка-сорванец”.
Дідусь Левко був гарним чоботарем, столяром, займався бджільництвом (мав велику пасіку), любив землю, яку обробляв разом зі свояками та своїми братами – Іваном-старшим та Іваном-молодшим. Мав кілька млинів, молотарку, сіялку, за технікою допомагав доглядати брат дружини (шурин) Максим, що мав освіту інженера-механіка, яку здобув за кордоном. Брат бабусі, Антон, був морським офіцером на службі у царя, плавав в Індійському і Тихому океанах. Після відставки мав свою ювелірну майстерню в Петербурзі. Завдяки йому у бабусі було дуже багато прикрас, які допомогли вижити в роки голодомору.
– Дивлюся на фото наших незабутніх і найкращих у світі діда Левка і бабусі Варки. Які світлі, чисті, безкорисливі душі мали, які великі, щирі серця билися в їхніх грудях. Мудрі, впевнені в собі, великодушні, вони змогли відкрити обійми, віддати батьківську любов і ласку своїм шістьом дітям (ще два сини, Андрійко й Іванко, померли маленькими, ця рана завжди ятрила їхні серця), двом племінникам – Силці й Данилкові, синам “усопшої” старшої бабусиної сестри Мотрони, і двом дітям-сиротам, Василькові й Галинці, що разом зі своєю мамою прийшли з Таврії у голодні роки на Полтавщину, забрели в нашу Солонинівку. Мама цих двох діток змогла лише відчинити хвіртку, підштовхнула дітей і біля хвіртки померла. Бабуся і діток втішала, і маму їхню хоронила, – згадує Людмила Фенько і додає: – Моїми справжніми хрещеними були мудрі, мої незабутні бабуся, Кабак Варвара Герасимівна, і тьотя, Яковенко Ксенія (Олександра) Леонтіївна, молодша сестра моєї мами. Це саме вони хрестили мене, коли я помирала, і, мабуть, завдяки їхній любові я вижила (батько тоді служив в армії, а мама була на сесії, мені було всього 8 місяців).
Мої бабусі і дідусі з боку обох батьків мали дуже гарні голоси. Але дар співати успадкували не всі їхні нащадки. Я згадую, як просила дідуся Левка навчити співати мене. Дідусь дуже відповідально поставився до цього заняття, хоча одразу зрозумів, що співак з мене нікудишній, вчив. А потім, розсміявшись, сказав, що мені на вухо ведмідь наступив. Я тепер розумію, що ведмідь був не сам, а з компанією, і не просто наступив, а потупцяв, і пройшлася вся їхня компанія по моїх вухах не один раз, запросивши ще “поучастувати” величезне стадо слонів. З того часу я з радістю слухаю спів інших моїх співучих родаків і ніколи не відкриваю рота, щоб нікого не злякати своїм співом. Мама моя співала, але голос у неї був не сильний. Батько співав голосом Утьосова. 
Але так, як моя двоюрідна сестра Валя Крат, у нас ніхто не співав. Стільки бархату, ніжності, чистоти, якими переливчастими барвами звучить її голос. Що то життя! Була б у неї можливість після закінчення школи навчатися співу, була б вона відомою на весь світ артисткою. Дуже шкода, що не склалось так!  
А ще була в мене бабусина наука. Пасемо з бабусею гуси, а вона, показуючи на небо, вчить бачити в хмаринках і квітку, і хату, і лебедів, і корівку, і навіть ціле село. З того часу я люблю дивитися на небо і бачити та шукати там щось незвичне. А пізніше, коли були місячні ночі, бабуся розказувала легенду про зоряний Чумацький шлях, шукала Велику Ведмедицю, сузір’я Оріона, Лева, розповідала, які були знамення на небі перед І Світовою війною...                      
*********************
У Полтаві (тепер вул. Халтуріна) у Леонтія Максимовича був свій дім, в одній половині якого жили племінники Сила і Данило, у другій – доньки Паша й Галинка. Хлопців дідусь навчив шевцювати. Часто сам приїздив у Полтаву і шив взуття. Його клієнтами були юристи, адвокати, лікарі. З багатьма з них дружив, зокрема з професором К.Ю.Левченком. Вони й допомогли в 30-х роках минулого століття уникнути більшовицької розправи. У дідуся в селі було 10-15 учнів, яких він також вчив шевцювати, не брав за це ніякої плати. 
Крім того, в господарстві дідуся було багато худоби. Особливо красивими й доглянутими були коні: орловські рисаки білої масті, в яблуках, гніді, каурі – для різних виїздів і роботи. Була ВРХ (воли, корови, бики), вівці, свині, різна птиця, навіть цесарки. Був також великий садок, крім орної землі, ділянка лісу в Лютеньках Гадяцького району.
Прикметно, що на їхній першій з бабусею власній хаті жило дві сім’ї лелек. 
У Першу світову війну дідусь служив у царській армії, воював на Румунському фронті, був кавалером трьох Георгіївських хрестів. У роки Другої світової допомагав партизанам з’єднання Семенова, за що поліцаї і фашисти ледь не знищили всієї родини. У мирний час працював завгоспом і мірошником у колгоспі “Дружба”, відбудовував шахти Донбасу в 1945-1947 рр.
...Вони поважали й любили одне одного. Після смерті бабусі дідусь прожив зовсім мало, бо дуже тужив за нею, майже щодня ходив до її могили.
І дідуся, й бабусю шанували й поважали у Жаданах, адже обоє були веселі, з гумором, щирі, чесні, працьовиті, щедрі, доброзичливі люди. Любили співати й танцювати. Любили життя. До їхніх порад, до їхньої думки прислухалася вся численна родина. Односельці і друзі ставили за взірець. А найбільше любили, гордилися ними діти й онуки.
... Цікаво й повчально, правда? Тож вивчаймо й ми своє коріння, шукаймо цікаві сторіночки в родинному життєписі!
Валентина Діденко.  
На фото з сімейного архіву В.О.Тютюнник: посере­дині –   Л.М.Кабаков в роки Першої світової війни; вгорі – В.Г.Кабак з дітьми та онуками, 1957 р.; внизу праворуч – вітряк на околиці Диканьки (вигляд до реставрації); внизу ліворуч – зустріч у с. Жадани на обійсті Л.М.Кабака: Станіслав Кабак, Аліна Тютюнник, Надія Васько, Валентина Кабак, Антоніна, Алла і Павло Довгі, Василь Кабак (стоять); Валентина Тютюнник, Людмила Фенько з дочкою Дворецькою Аліною-Єленою (сидять), 2009 р.

Останній день перед осінніми канікулами учням та вчителям Диканського НВК ім. М.В.Гоголя подарував приємний сюрприз: до їхнього навчального закладу завітав волонтер Корпусу миру США Руі Таі Ху. У фойє зібралися старшокласники, ведучі Вікторія Пилипенко та Інна Семко запросили американського гостя на щедру диканську землю, Анастасія Щербань вручила йому традиційні для України хліб святий та сіль. А Діана Негляд, Руслана Білоцерковська і Тетяна Жовновата привітали гостя гарною українською піснею.
З вітальними словами виступили директор навчально-виховного комплексу Надія Горячун, голова районної ради Станіслав Муха, перший заступник голови райдержадміністрації Зоя Присяжнюк. Вони висловили впевненість, що спів­праця буде тісною й плідною. До речі, Диканський НВК ім. М.В.Гоголя співпрацює з Корпусом миру з 2013 року, це –  третій волонтер у цьому закладі. 

У Диканьці працюватиме волонтер Корпусу миру

PA260005.JPG

Слово надали містеру Таі (його куратором буде вчитель англійської мови Євгенія Сохань), який під гітару прекрасно виконав одну з композицій групи “Бітлз”. Хлопцеві 24 роки, до 18 років він жив у Китаї, згодом переїхав до США і вступив до тамтешнього університету. До нас прибув із Нью-Йорка, в Диканьці збирається прожити два роки. У процесі командного навчання викладатиме англійську мову, для себе вивчатиме українські  мову, культуру, традиції, адже місія Корпусу Миру в Україні – сприяти кращому розумінню американців українцями і українців з боку американців.
Валентина Діденко. 
Фото автора.
Довіково
Корпус Миру (англ. Peace Corps) – урядове агентство США, покликання якого офіційно формулюється як зміцнення миру та дружби між народами світу. Започатковане у 1960 році закликом сенатора Джона Кеннеді до студентів Мічиганського університету служити своїй країні та сприяти зміцненню миру у світі, живучи та працюючи серед громадян інших країн.
Корпус Миру США в Україні засновано у 1992 році, коли Президент України Леонід Кравчук та президент США Джордж Буш підписали двосторонню угоду про започаткування Корпусу в Україні.

bottom of page