Довідковий відділ
Податкова інформує
Відповідальність за порушення при реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів та поданні звітності
У зв’язку з набранням чинності з 22 квітня 2016 року наказу Міністерства фінансів України №49 від 11.02.2016 року “Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядок їх заповнення” з метою недопущення порушень Диканське відділення нагадує про відповідальність за порушення при реалізації та поданні звітності по алкогольних напоях і тютюнових виробах.
Відповідно до Закону України від 19.12.1995 року за №482/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” з урахуванням змін, внесених Законом України за №1638-VII від 12.08.2014 року, до суб’єктів господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
– роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), які не зазначені у ліцензії, – застосовується фінансова санкція у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10000 гривень;
– зберігання спирту, алкогольних напоїв або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, – застосовується фінансова санкція у розмірі 100 відсотків вартості товару, який перебуває в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень;
– оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, – застосовується фінансова санкція у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої, виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень;
– роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, – застосовується фінансова санкція у розмірі 100 відсотків вартості наявних у суб’єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень;
– зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку – застосовується фінансова санкція у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень;
– неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, – застосовується фінансова санкція у розмірі 17000 гривень.
Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.
У разі несплати суб’єктом господарювання штрафу ця сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Тож, шановні суб’єкти господарювання, не порушуйте порядку складання звітності та правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, щоб не сплачувати зазначені суми штрафів.
Ольга Селецька, начальник Диканського відділення Полтавської ОДПІ.
Опубліковано: 4 листопада 2016 р.
Відповідальність водіїв посилено
Бути автомобілістом – це не лише задоволення, а насамперед відповідальність – перед собою, перед іншими учасниками дорожнього руху і неодмінно перед законом за життя та здоров’я всіх, хто зустрічатиметься на шляху. За статистикою, в Україні внаслідок дорожньо-транспортних пригод щодоби гинуть від 10 до 20 осіб та більше 100 травмуються. Одна з основних причин цієї ситуації – керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння. Досить часто ДТП мають тяжкі наслідки – від завдання матеріальної шкоди до каліцтва та загибелі як самого порушника, так і інших учасників дорожнього руху (у тому числі й тих, хто перебуває у транспортному засобі порушника). Це пояснюється тим, що особа в стані алкогольного сп’яніння втрачає можливість адекватно оцінювати дорожню обстановку, вчасно реагувати на її зміни та швидко приймати правильні рішення. У більшості випадків нетверезі водії перевищують швидкість, здійснюють маневри, порушуючи правила дорожнього руху. Але найгірше, що в більшості випадків у ДТП за участю водіїв “під градусом” страждають ні в чому не винні люди – пішоходи, велосипедисти, інші водії та їхні пасажири, які не порушують правил, але не встигають відреагувати на п’яного водія, який рухається в населеному пункті з великою швидкістю.
Є, на жаль, і в нашому районі любителі “під градусом” сісти за кермо. Відповідно до обліково-статистичних даних за 9 місяців 2016 року в провадженні Диканського районного суду перебували 22 адміністративні матеріали за ст. 130 КУпАП (керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції). І це незважаючи на те, що 27 липня 2016 року набрав сили Закон України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакцїі” від 7 липня 2016 р. №1446-VIII. Відтепер згідно зі ст. 130 КУпАП, якщо водія вперше впіймають нетверезим за кермом, окрім штрафу (а зараз він просто величезний – за перше порушення становить 10200 грн.), водія-порушника позбавлять права керування транспортними засобами на 1 рік. Зверніть увагу, це не можливий захід покарання, а обов’язковий! Ще суворіше покарання очікуватиме водія, який повторно протягом року керуватиме транспортним засобом у стані сп’яніння. Порушнику доведеться сплатити штраф у розмірі 20400 грн. Його також позбавлять права керування транспортними засобами на 3 роки. Якщо ж попри заборону особа, яка двічі протягом року піддавалась адмінстягненню за керування транспортними засобами у стані сп’яніння, уже втретє сяде за кермо у такому стані, а також за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, її очікуватиме покарання у вигляді штрафу на суму 40800 грн. із позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 років. При повторних порушеннях, крім вказаних адміністративних стягнень, до особи також може бути застосовано оплатне вилучення транспортного засобу.
Також посилено відповідальність водіїв за вживання алкоголю, наркотиків чи лікарських препаратів, виготовлених на їхній основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), одразу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю або після зупинки поліцейськими до медичного огляду. Тепер за це штраф 20400 грн.
або адміністративний арешт на 15 діб із позбавленням права керування транспортними засобами на 3 роки.
Однак законодавчі зміни і досить відчутні штрафи поки що не дають бажаного ефекту як в Україні в цілому, так і в Диканському районі зокрема. За серпень-жовтень 2016 року Диканським районним судом Полтавської області було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч. 1 КУпАП уже 6 осіб, до яких відповідно було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 10200 грн. із позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік. У ході розгляду таких справ було з’ясовано, що ці особи знали про таку відповідальність, однак, мабуть, вважали, що це у столиці буде застосовуватися, а на сільських дорогах їм їздити у нетверезому стані за кермом можна.
Слід звернути увагу на те, що згідно зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з нього стягується у примусовому порядку вже подвійний розмір штрафу.
Трапляються випадки, коли любителі сідати за кермо в нетверезому стані, інколи бажаючи уникнути відповідальності за свої вчинки, не приходять на судове засідання. Якщо в такому разі явка правопорушника визнається судом обов’язковою, то виноситься постанова про привід, який застосовується через органи поліції.
Практика показує, що зміни до законодавства – не завжди найдієвіший спосіб боротьби з такими правопорушеннями. Залишається тільки сподіватися на відповідальність самих водіїв, адже найбільшою втратою є не космічні суми, викладені за порушення правил, і не позбавлення права керувати транспортним засобом на декілька років, а небезпека позбавити життя себе та інших учасників дорожнього руху. Тож іще раз хочеться звернути увагу всіх учасників дорожнього руху – від пішоходів до водіїв – на неухильне дотримання кожним правил дорожнього руху.
Оксана Захарчук, помічник голови Диканського районного суду.
Питання реалізації і захисту прав людини
Пріоритетом для будь-якої держави має бути дотримання прав і свобод людини. У 1991 році Україна, ставши незалежною державою, зробила перший крок на шляху до ствердження демократичності, верховенства права.
Так, в Конституції України окремий розділ присвячено правам і свободам людини і громадянина. Стаття 21 Конституції України визначає, що всі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Відповідно до статті 22 Основного Закону держави права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Частина 3 статті 22 Конституції України підкреслює, що за прийняття нових законів або при внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Права будь-якої людини є універсальними (вони належать усім людям в будь-яких ситуаціях незалежно від соціального становища), вродженими(вони вже належать кожній людині лише за фактом народження) іневід'ємними (це означає неможливість позбавити індивіда цих прав чи неможливість його добровільної відмови від цих прав).
Спрощено, права людини характеризуються трьома головними рисами:
1. Кожна влада має обмеження для своєї діяльності.
2. У кожної людини є своя суверенна сфера, в яку жодна влада не може втручатися.
3. Кожна людина може виступити проти держави або іншого індивіда з метою захисту своїх прав.
Разом з тим важливо усвідомлювати, що фундаментальність прав людини разом із тим не є абсолютною. В ліберальному дискурсі такі обмеження характеризуються висловом: "Ваші права закінчуються там, де починаються права інших людей".
В соціально-правовій практиці права можуть обмежуватися з метою захисту інших соціальних цінностей. Наприклад, заборона пропаганди расизму або закликів до бунту обмежують свободу слова; деякі заходи правоохоронних органів обмежують таємницю приватного життя, тощо. Важливо те, що таке втручання в сферу особистих прав не може бути свавільним й встановлюється вимогами закону. В демократичній державі умови, за яких права людини можуть бути обмежені, детально визначені в Конституції. Так, у статті 64 Конституції України визначено, що: "В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 61, 52, 55, 56, 57, 58, 59. 60, 61. 62, 63 цієї Конституції".
Права людини і громадянина в Україні можуть обмежувати тільки у випадках, прямо передбачених Конституцією, і з метою:
врятування життя людей та майна;
запобігання злочинові чи його припинення;
забезпечення інтересів національної безпеки, територіальної цілісності, громадського порядку, економічного добробуту;
забезпечення охорони здоров'я і моральності населення, захисту репутації або прав і свобод інших людей;
запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно.
У жодному разі не можуть бути обмежені:
право мати рівні з іншими конституційні права і свободи та право бути рівними перед законом;
право громадянина України не бути позбавленим громадянства;
право не бути вигнаним за межі України та право не бути виданим іншій державі;
право на життя і право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань;
право кожного на повагу до його гідності і право не бути підданим катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню: право не бути підданим без власної згоди медичним, науковим чи іншим дослідам;
право на свободу та особисту недоторканність;
право не бути заарештованим або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах і в порядку, встановлених законом, тощо.
Тобто фундаментальний характер прав людини означає, що
будь-яке втручання державної влади у реалізацію ваших прав має бути чітко юридично закріпленим, відповідати положенням Конституції та бути обґрунтованим.
Крім того, надзвичайно важливо розмежовувати поняття "прав людини" і "свобод людини", які є схожими за своїм виникненням та кардинально різними за способом захисту та реалізації.
Свободи людини – це сфери діяльності людини, в які держава не повинна втручатися. Вона лише окреслює за допомогою правових норм кордони, територію, на якій людина діє за своїм вибором і на власний розсуд. Разом з тим держава має забезпечити захист цих кордонів від втручання інших осіб. Наприклад, держава не має права впливати на прихильність людини до того чи іншого віросповідання, встановлювати будь-яку релігію як обов'язкову – це особисті свободи людини. Проте держава може запровадити закони, що обмежують свободу совісті з метою забезпечення належного визнання та поваги до прав і свобод інших осіб, задоволення справедливих вимог моралі, суспільного порядку та безпеки.
На відміну від поняття "свободи людини", в "правах людини" фіксується конкретна сфера, напрям діяльності індивіда. При цьому держава зобов'язана забезпечити та захистити законні дії людини в зазначеній сфері. В цьому випадку вже не пропонується можливість вибору варіанту діяльності всередині цього права. Цим правом можна скористатися, реалізувати його чи ні, оскільки право не є обов'язком. Наприклад, українці мають право на участь в управлінні державою як безпосередньо, так і через голосування за своїх кандидатів до парламенту. Але далеко не всі люди йдуть на виборчі дільниці для того, щоб взяти участь у голосуванні.
Дотримання прав людини є ключовою національною ідеєю усіх демократичних країн світу. Незалежно від обраної формули національної ідеї, в її центрі має знаходитися людина, її інтереси, дотримання прав і свобод.
Україна ратифікувала більшість найважливіших міжнародних актів в сфері прав людини – Загальну декларацію прав людини, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права та Факультативний протокол до нього 1966 р., Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1966 р., Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації 1965 р., Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок 1979 р., Конвенцію про права дитини 1989 р., Конвенцію ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання 1984 р. та інші, – їх дія на території нашої держави номінальна.
В цілому потрібно підкреслити, що з метою забезпечення дотримання в державі прав і свобод людини і громадянина, потрібно, щоб на всіх рівнях влади та кожним громадянином було високо усвідомлена важливість дотримання прав і свобод людини.
Беззаперечно, надзвичайно важливо, щоб нові проекти нормативно-правових актів, які вносяться до парламенту, а також зміни, які пропонуються внести до чинного законодавства, в жодному разі не звужували зміст та обсяг існуючих прав і свобод.
За визначенням Вольтера: "Свобода полягає в тому, щоб залежати тільки від законів". Тому головна функція органів державної влади та правозахисників у напрямі забезпечення прав та свобод людини – це забезпечення верховенства права й справедливого судочинства. В цьому процесі надзвичайну роль грає забезпечення прямої дії Конституції України – як головного документа держави.
Потрібно брати краще з європейського права, при цьому не цуратися позитивних здобутків українських правників та напрацювань правової системи минулого. Нам є чому вчитися, але й нам є чому навчити.
В будь якому разі і багатонаціональне, полікультурне, регіоналізоване українське суспільство, і недосконала держава приречені на пошук компромісів та консенсусу: за словами Джона Рескіна, ми маємо шукати не те, що нас відділяє від інших людей, а те, що у нас з ними спільного, заради майбутнього нашої країни.
При цьому саме права людини мають стати (і тільки вони можуть бути) міцним фундаментом новітньої України – її справжньою, не видуманою національною ідеєю, – що об'єднає усіх громадян в український народ і соціум, в якому комфортно жити кожній людині, а громадяни пишатимуться своєю державою.
Ігор Хлонь, начальник ДПРЧ-11 ДПРЗ-1 ГУ ДСНС України у Полтавській області, майор служби цивільного захисту.
Особливості призначення житлових субсидій на опалювальний період
У вересні-жовтні від жителів району почастішали звернення з приводу нарахування житлових субсидій на опалювальний період 2017-2018 років. Отож нагадуємо: управління соціального захисту населення розраховує розмір субсидії на опалювальний період без додаткового звернення громадянам, яким у попередні місяці уже був проведений розрахунок субсидії. Якщо особою була подана заява про припинення нарахування субсидії в зв’язку з переходом на користування пільгами з оплати за послуги, субсидія на опалювальний сезон може бути нарахована за особистим зверненням.
Початок опалювального сезону
Урядовим рішенням щодо внесення змін до порядку нарахування субсидій конкретизовано тривалість опалювального та неопалювального періодів. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується:
– на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
– на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.
При цьому розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Таким чином, цього року управлінням соціального захисту населення в жовтні буде здійснено розрахунок субсидії з урахуванням початку опалювального сезону – 16 жовтня, оскільки практично все населення району забезпечено індивідуальним опаленням, що використовує природний газ. Отримувачі субсидії в термін до 10 листопада 2017 року отримають повідомлення про розмір нарахованої субсидії на жовтень. У листопаді буде проведено ще один розрахунок розміру субсидій – на повний місяць опалювального періоду.
Період, за який враховуються доходи домогосподарств для призначення житлових субсидій на опалювальний період
При розрахунку розміру субсидії на новий опалювальний сезон 2017-2018 років з жовтня 2017 року будуть враховані доходи громадян за I та II квартал 2017 року, а на неопалювальний період – з 1 травня 2018 року – за III та IV квартал 2017 року. Сім’ям, які вперше звернуться по призначення субсидії, враховується середньомісячний сукупний дохід за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія.
Зміни відбулися у розмірі соціальних нормативів газу на опалення, приготування їжі та підігрів води. Відповідно до змін, внесених до постанови Кабінету міністрів України від 6.08.2014 р. №409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” діють такі нові соціальні нормативи на газ:
– у разі використання природного газу для індивідуального опалення для 1-2-поверхових будівель – 5,365 куб. м природного газу на 1 кв. м опалювальної площі житла на місяць в опалювальний період;
– для будівель на 3 і більше поверхів –
3,915 куб. м природного газу на 1 кв. м опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
– на газову плиту (приготування їжі і підігрів води) – 5,4 куб. м на особу;
– на газову плиту і водонагрівач –
10,5 куб. м на особу.
Нагадаю, що громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, надання субсидії припиняється за поданням організацій, що надають житлово-комунальні послуги.
У травні 2017 року управлінням була отримана інформація від організацій-надавачів житлово-комунальних послуг про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, яка перевищує 340 грн. Особам, у яких на 1 травня 2017 року була така заборгованість, субсидія на наступний період не призначена. Для отримання субсидії таким громадянам необхідно сплатити борг або укласти з організацією-надавачем житлово-комунальних послуг договір про реструктуризацію заборгованості, про що до управління подати документальне підтвердження. Надалі субсидія буде нарахована за умови подання нової заяви та декларації.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати управління соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар – про осіб, які фактично проживають), їхнього соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їхнього надання, підприємств-виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, вартість яких перевищує 50 тисяч гривень, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Додаткову інформацію про порядок нарахування субсидії на оплату житлово-комунальних послуг можна отримати в управлінні соціального захисту населення (вул. Незалежності, 117, кімн. 2), по телефону 9-13-48. Крім того, у кожній сільській раді району працюють уповноважені особи з питань призначення субсидій.
Людмила Фролова, начальник управління соціального захисту населення.