top of page
Опубліковано: 26 січня 2018 р..

Гордість школи

У Стасівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів імені М.Башкирцевої чимало здібних учнів, які досягають успіхів у навчанні, беруть активну участь у шкільному житті, долають спортивні вершини. Гордістю школи є переможці районних олімпіад, які підвищують рейтинг рідної альма-матер, виявляють не лише знання шкільної програми, а й постійно розширюють свій кругозір, а також є патріотами своєї школи, свого села, своєї країни. Стабільно хороші успіхи у вивченні предметів мають учні, яких заслужено називають відмінниками навчання, такі є і в молодших, і в старших класах. 
Вихованці, якими гордиться Стасівська ЗОШ І-ІІІ ступенів імені М.Башкирцевої: перший ряд (зліва направо) – Олександр Пацула, Тетяна Івершина, Анна Дзюбан, Ірина Удовенко, Дарина Горященко, Анна Вурашова, Анастасія Медведська, Марія Заїка, Лука Полонський, Каміла Заливадна, Марія Карпенко, Анастасія Стеценко; другий ряд – Тетяна Корнюшенко, Кіра Васюта, Євгеній Тесля, Маріанна Головатюкова, Ангеліна Шинкаренко, Вікторія Жовнір, Катерина Крісько, Аліна Безрук; третій ряд  – Віта Акімова, Вікторія Требко, Олександра Жадан, Інна Якименко, Вікторія Йощенко, Дарина Кругляк, Олександра Клиша, Анна Россоха; четвертий ряд – Олег Шкурпела, Дмитро Олексієнко, Акім Миколенко, Євген Бречко.
Фото Світлани Воронянської.

Бузиновий смак дитинства

... На столі у Варвари Сергіївни – прикрашений трояндочками і цукатами розкіший торт, такі частенько з Полтави привозить любимій бабусі онучка Оксана, що працює старшим продавцем у магазині “Солодощі”. Не смакувала цукерками і тістечками жінка ні в дитинстві, ні в юності, нехай хоч тепер насолодиться. Чи не найяскравішим спогадом її напівголодного дитинства був незвичайний делікатес, приготовлений мамою.
– Дітки, хочете каші? – запитує у доньок і сина. Ті радісно кивають головами. Вийшла за двір, начухрала цвіту бузини, наварила каші.
– Смачно? – ледь стримуючи сльози, запитує.  
– Та... можна їсти, – відповідає старший син Сашко. – От якби не цей запах...
До цього часу, тільки весною зацвітає бузина, Варвара Сергіївна плаче...
Вона була третьою, наймолодшою донькою в родині Сергія Романовича і Тетяни Антонівни Хоменків. Народилася 30 березня 1941 року. А через три місяці розпочалася лиховісна війна, яка не обминула жодної родини. Спочатку тата не брали на війну: він був засуджений і відбув покарання аж на Амурі за те, що його мати не захотіла вступити до колгоспу. Так син, що був найстаршим у родині, поплатився за непослух і непокору радянській владі. На фронт попросився добровольцем. “Щоб не було того, що з колгоспом”, – мотивував свій вчинок. Провівши чоловіка на війну, Тетяна Антонівна кинулася до ворожки: чи ж залишиться в живих, чи повернеться додому? 

– Пройде всю війну, прийде додому і через три дні помре, – вердикт ясновидиці був невтішним.
Тетяна Антонівна вірно чекала свою половинку, плекала надію: її любов врятує чоловіка, його не візьмуть ні куля, ні снаряд ворожий, віщунка помиляється. Дійсно, Сергій Романович, пройшовши усю війну, повернувся до рідної хати. Але тяжкі поранення далися взнаки: 22 грудня ступив на рідний поріг, а рівно через три місяці, 22 березня, згорьовані дружина з дітьми прощалися з годувальником навіки.
– Того року лежали глибокі сніги, у березні, як тата хоронили, тала вода аж ревла яром (жили у Миколаївському яру). Той шум – ще один гіркий спомин мого дитинства, – розповідає Варвара Сергіївна.
Залишившись удовою, Тетяна Антонівна сама, як могла, ставила на ноги дітей. З ранку й до ночі – на роботі в колгоспі: поралася коло телят, овець, доїла корів. Бачила дітей здебільшого сонними. 
– Як нас виховували? – запитання моєї співрозмовниці більш риторичне. – Матерям було не до педагогічних тонкощів. І ніхто з дітей нашого поколінні не став на хибний шлях, не пішов у банду. Мабуть, гарт був особливим...
І все ж, як не важко жилося після війни, Варя змогла закінчити сім класів Великобудищанської школи. Можна було б учитися й далі. Але того року повернулися з армії односельці Петро Діхтяр і Юрій Чубенко, вони були непоганими мулярами, підмовили піти на будівництво й дівчат. Зводили будинки у Писарівщині для викладачів та працівників ветзоотехнікуму, заробили перші у своєму житті гроші, змогли вдягнутися і взутися. З навчанням було покінчено, Варя пішла на свій хліб. Дванадцять років трудилася в БУ-5: виготовляла цеглу, возила її вагонеткою до печі. Спеціальний трактор (його називали “козою”) місив глину, сирець виготовляли спочатку руками, пізніше з’явився прес. А взимку випускали черепицю, кожен мав виготовити по 360 штук за зміну. 
Має 42 роки робочого стажу: крім будівельного управління, чотири роки поралася на колгоспному пташнику, десять років – біля свиней, шістнадцять років буряки полола. За сезон кожна з тридцяти жінок у ланці виполювала по шість гектарів, отримувала по тонні цукру.
– На той час добре заробляли, але й натруджувалися теж добре, адже працювали від зорі до зорі. Бувало, на великі релігійні свята просимося в голови (тоді колгосп ім. Куйбишева очолював фронтовик, орденоносець М.О.Матюх): “Миколо Олександровичу, пустіть до церкви!” “А робити хто буде?” – чуємо у відповідь. Дехто заздрить, мовляв, пенсію велику отримую. А чи ж легко вона мені далася? Узимку, коли закінчувалися роботи в полі, разом з ланковою Дунею Пилипенко корів доїли вручну. Ніякої роботи не цуралися.
Варварі Сергіївні трапився гарний чоловік – добрий, роботящий, хазяйновитий. З Миколою Григоровичем прожила у парі сорок вісім років, виростила доньок Ніну, Любу, Олю. З інструментом у руках простував то до однієї, то до другої, то до третьої, допоміг кожній із дівчат побудувати хату. Дев’ятого січня минуло 14 років, як глави сім’ї не стало. Та Варвара Сергіївна не опускає рук. Піклується про дітей і внуків, а їх у неї шестеро: Роман і Сергій Яковенки, Катя і Сергій Муханови, Оксана  і Наталія Бобер. А ще ж і наймолодша поросль піднімається: правнуки Данил і Марко, і для них у серці жінки стільки любові, тепла і добра припасено! Хвалить невісточку Олю, Ромину дружину: “Вона в нас гарна дитина!” Ольга Яковенко працює начальником відділення поштового зв’язку у Великих Будищах, дбає, аби до односельців вчасно надходила вся поштова кореспонденція. 
Багато чого цікавого і корисного розповіла Варвара Сергіївна лише за годину спілкування з нею. Поділилася спогадами і про писарівщан, і про історію глибоководної місцини на Ворсклі, де в 1948 році втопилася молода жінка на ім’я Люся, залишивши сирітками двох дівчаток-близнючок, Лялю й Галю. Відтоді Люсьчина яма має лиху славу,  і треба бути надзвичайно обережним, купаючись на цьому пляжі.
... Старше покоління – це невичерпне джерело знань, досвіду, мудрості. Особливо гостро це розумієш, коли втрачаєш старійшин свого роду. Бережімо їх, записуймо їхні спогади, вивчаймо свій родовід і цінуймо його!
Валентина Діденко.
На фото: В.С.Сулима з Оксаною Бобер та Ольгою Яковенко, правнуком Данилом.

У Диканьці відкрито фотозону "Мітла Солохи"

Наша Диканька у більшості людей в Україні й за її межами асоціюється з гоголівськими “Вечорами...”, з украденим перед Різдвом місяцем та іншими неймовірними пригодами, з колоритними Солохою, Вакулою, Оксаною... Тож не дивно, що туристи жартома запитують: “А у вас в Диканьці на мітлі літають?” Зробити приємний сюрприз їм і всім землякам, оригінально прикрасити рідне селище вирішили учасники проекту “Енергія молодих на користь громади” – активна диканська молодь за підтримки громадської організації “Зелене серце”. Зокрема, тезка гоголівської героїні, учасниця школи активної молоді Оксана Малош виступила з ідеєю створити привабливе місце для туристів і, звісно ж, земляків – фотозону “Мітла Солохи”. 
І робота закипіла. Знайшли сучасного Вакулу, який зголосився викувати мітлу, скриню, красиву арку, – Михайла Дядюру. (Можна по-різному трактувати символічне значення мітли для Диканьке, одне із них – нагадування про те, що у селищі завжди має бути чисто).  Майстер з різьблення Костя Дерябін вміє виготовляти красиві покажчики, тож фотозону прикрасила доладна табличка. У встановленні, облаштуванні території активну участь взяли молоді жителі Диканьки: інспектори РЛП “Диканський” – Олександр Моміт, Єгор Курило, Антон Резнік, Василь Ставковий, інженер-землевпорядник Сергій Чипенко, батько авторки проекту – Андрій Малош.

 А матеріально допомогли приватні підприємці Юлія Серьогіна, Інна Рудько, Дмитро Кібальник, Олег Горобець, депутат районної ради, директор ДП “Диканське досвідне лісомисливське господарство” Вадим Нетудихата. Словом, потрудилися на славу: хтось  уклав працю, хтось ресурси чи кошти. І ось відбулося відкриття фотозони, яку розташували на вулиці Гоголя, біля магазину “Гоголівський”. З чого усе почалося і як тривала робота, розповіла директорка проекту “Енергія молодих на користь громади” Яна Трутень.  Про втілення ідеї в життя повідала авторка ідеї – митець за покликанням Оксана Малош. До того ж дівчина підготувала цікаву вікторину, що складалася із запитань до твору “Ніч перед Різдвом”, усі присутні пригадували зміст повісті, а в нагороду отримували смаколики. 
Хочеться вірити, що доля цього витвору мистецтва не повторить історії скульптур Оксани й Вакули у парку Гоголя, які комусь не подобалися, що ні в кого не підійметься рука зруйнувати чи пошкодити фотозону. А для любителів сумнівних розваг нагадуємо: у Диканьці встановлено низку камер відео­спостереження.
На фото Валентини Діденко: Яна Трутень, Костя Дерябін, Оксана Малош, Михайло Дядюра біля щойно відкритої фотозони для туристів “Мітла Солохи”.

360 років від першої письмової згадки про Диканьку

Цього року виповнюється 360 років з часу першої письмової згадки про Диканьку. 
Козацький літописець Самійло Величко у “Літописі подій в південно-західній Росії в XVII ст.” 
написав, що 27 січня 1658 року біля Диканьки відбувся бій загонів полтавського полковника Мартина Пушкаря та кошового отамана Запорозької Січі Якова Барабаша з найманим військом гетьмана Івана Виговського. І якщо місяць цього військового протистояння вказано в усіх краєзнавчих та історичних публікаціях один і той же, то число – різне. М.Грушевський, Д.Яворницький, С.Соловйов стверджували, що сутичка сталася 25 січня, а краєзнавець В.Жук, спираючись на дані Самійла Величка, назвала 27 січня тим днем, коли неподалік Диканьки відбувся бій. 
Оскільки в середині XVII століття різниця між юліанським календарем і сучасним (григоріанським) становила десять днів, то 25 (27) січня старого стилю припадало в 1658 році на 4 (6) лютого нового стилю того ж таки року. Тож сьогодні хотілося б згадати ті далекі події, які започаткували літописну історію нашого мальовничого селища.
Диканьку згадано у складні для України часи. Після смерті Богдана Хмельницького гетьманську булаву отримав його син Юрій, проте гетьманський син не мав досвіду і сильної волі, щоб керувати країною. Тому козацька старшина вирішила передати гетьманську булаву генеральному писарю Івану Виговському: “Нехай булава й бунчук будуть при Юрію Хмельницькому, а доки він дійде літ, військом провадитиме Виговський, і булаву й бунчук братиме, коли треба, в Хмельницького, а повертаючись, знову йому до рук віддаватиме”.
Виговський у своїй політиці продовжив задуми гетьмана Хмельницького про послаблення впливу Москви на Україну та укладення союзу з західними державами, а також заміну московського протекторату якимось іншим. Він захотів помиритися з Польщею і пов’язати з нею Україну, надіючись зробити її самостійним “великим князівством Руським”. Це, звичайно, не всім сподобалося.
На відміну від старшинської еліти, народ у своїй масі перебував у полоні традиційних уявлень про друзів та ворогів, не бачив і не розумів небезпеки втручання Москви у внутрішні справи України. У його уявленні одновірна Московія залишалась надійним союзником, цар – найвищим оборонцем, чому неабияк сприяла і відповідна агітація агентів Москви, а Кримське ханство – чужовірним ворогом. Після польського вибору гетьмана проти нього піднялося Запорожжя, Полтавський та інші наддніпрянські полки, називаючи Виговського “гетьманом старшинським”, “зрадником народним”. Для більшості Виговський і далі залишався польським шляхтичем, тільки силою обставин змушеним пристати до повсталого народу. Саме в цей час незадоволення соціальних низів використали у боротьбі за владу полтавський полковник Мартин Пушкар та запорозький кошовий отаман Яків Барабаш.
Пушкар вигідно відрізнявся від Виговського і повніше відповідав вимогам народного лідера. Він походив з українців, що в умовах загостреного сприйняття етнічної належності мало неабияке значення. З початком революції 1648 року він був у перших лавах повстанців як найнадійніший прихильник Богдана Хмельницького, один з найталановитіших полководців визвольної війни. Зажив неабиякої слави, авторитету серед старшини та рядових козаків, став їхнім улюбленцем. Пушкар був далеко не бідною людиною, залюбки жертвував кошти на монастирі й церкви, допомагав бідним. Але багатство нажив не визиском селян, як Виговський та інша шляхта, оскільки не мав таких маєтностей, як вони. Свої статки він здобув у бою, а потім примножив підприємництвом. Він був одним із тих небагатьох представників козацької старшини, яких обдаровували своєю ласкою і Богдан Хмельницький, і московський цар.
Передбачаючи соціальний вибух, Пушкар вирішив спрямувати його на усунення Виговського з гетьманства. В основному в літературі його дії характеризуються як боротьба за владу і за промосковський курс України. Справді, відкидати його претензії на гетьманську булаву не можна. Проте на цей час ніяких даних і натяків на них не знайдено. Реальнішою виглядає версія про намагання полтавського полковника звести на гетьманський престол знову Юрія Хмельницького, про що тоді в Україні багато говорилося.
Пушкар став керівником народного повстання проти переорієнтації зовнішньополітичного курсу гетьмана І.Виговського, його соціально-економічної політики, яка в першу чергу була спрямована на задоволення інтересів козацької старшини і шляхти. Звинувачення Виговського у зраді, апеляції до московського царя були тільки тактичними ходами у досягненні стратегічної мети. Пушкар не був зацікавлений у зміцненні влади Московії над Україною і за це не виступав. Він обстоював державну незалежність України, правда, в союзі з Московією. Далі події розвивались уже поза його волею. Звичайно, Мартин Пушкар також несе свою частку відповідальності перш за все за створення передумов, що пізніше призвели до Руїни, все глибшого втручання в українські справи московського уряду і занепад Української держави.
У грудні 1657 року Пушкар зібрав полкову раду, на якій назвав гетьмана зрадником і повідомив про намір боротися з ним. Пушкар закликав немаєтне населення покозачитися і йти до нього на службу за відповідну плату. Оскільки козацтво тоді було привілейованим класом, то на заклик полковника відгукнулась маса людей. Насамперед – робітні люди, які не мали інших засобів до існування, крім наймитування, а саме винники, броварники, пастухи, наймити та декласовані елементи з Полтавського, Миргородського, Лубенського та інших лівобережних полків. Незабаром у Полтавському полку зібралось десь 20 тисяч чоловік, поділених за козацьким звичаєм на полки та сотні. На місцях, зокрема в околицях Миргорода, Ромнів, Гадяча, Зінькова,  розпочалося не тільки масове покозачення, а й виступи проти прибічників Виговського. У Полтаву прибув кошовий отаман Яків Барабаш на чолі загону з 700 запорожців.
Протистояння гетьмана і полковника досягло свого апогею, коли на початку 1658 року гетьман наказав стратити у Гадячі кількох Пушкаревих однодумців. У цей же час Виговський робить, мабуть, останню спробу закінчити справу миром. Він направляє до М.Пушкаря гадяцького намісника Тимофія Прокоповича з вимогою не розпалювати міжусобицю й закінчити справу миром. Але, боячись, що його спіткає доля гадяцьких старшин, Пушкар арештовує останнього і, використавши як привід попередні звинувачення та пригадавши якийсь погром донських козаків біля Подолок під Гадячем, наказує схопити гадяцького намісника і відправити його до Колонтаївського воєводи як зрадника і ворога царя, до того ж направляє до гетьмана лист з відповіддю: “Чи не так хоче Виговський погодити мене з собою, як погодив у Гадячі з братами нашими, кращими за нього товаришами Запорозького війська, постинавши їм голови, але не діжде того!..”
Коли гетьман отримав лист-відповідь від полтавського полковника, він перебував у Миргороді в полковника Григорія Лісницького. Тож розгніваний непокорою Виговський відправляє з Миргорода до Полтави для погамування М.Пушкаря найманий сербський компанійський полк, який очолював полковник Іван Сербин. Пішли туди і козаки на чолі з Іваном Богуном, якого Виговський хотів ввести на посаду полтавського полковника замість непокірного Мартина Пушкаря. Усього в похід вирушило близько двох тисяч чоловік. Однак загін спіткала невдача. Незважаючи на малу відстань, військо заблукало і замість Полтави вийшло біля Опішні, ворота якої жителі замкнули перед І.Богуном. Не вдаючись до штурму, останній разом з І.Сербиним попрямував до місця призначення, просунувшись таким чином до Великих Будищ. Така невправність гетьманських керманичів дала можливість М.Пушкарю не лише отримати звістку про наступ, а й зробити спробу запобігти йому. Він відправив на зустріч гетьманському війську загін запорожців з Яковом Барабашем, до якого приєдналися 600-700 полчан.
Ось як описує ці події Самійло Величко: “Виговський же прибув із Гадячого до Миргорода і прогаяв там у тамтешнього полковника Григорія Лісницького кілька днів, дожидаючи повернення до себе від Пушкаря свого посланця, гадяцького намісника. Але коли дістав певну звістку, що Пушкар не лише не схиляється із ним до згоди, але й відіслав у Калантаєв, закувавши згаданого його посланця, був тим дуже вражений і розгніваний і зараз виправив, щоб узяти до себе Пушкаря, з Миргорода до Полтави свій сербський компанійський полк, а сам у понеділок 25 січня рушив із Миргорода до Чигирина. А ті компанійці не пішли просто на Полтаву, чи зблудили, а вдалися до Великих Будищ. Пушкар провідав про те завчасу і виправив проти тих сербів запорозького полковника Якова Барабаша з частиною його запорожців і з другою частиною свого городового війська, якого всього могло бути шістсот чи сімсот. Отой Барабаш, як чулий вождь, поспішив уночі із військом, яке дав йому Пушкар, до Диканьки, а з Диканьки вирушив у середу 27 січня на світанку. Він швидко напав на тих сербів за долиною Голтвою під Диканькою, як раз проти Рога Жукового Байраку – вони саме почали готувати собі обід – і розгромив їх усіх до решти…” 
Було вбито близько 300 чоловік, решта відійшла до Миргорода. З тієї пори поле козацької січі біля Диканьки стало називатись Сербинським, і виросла на ньому велика козацька братська могила.
Щоб придушити заколот, гетьман Виговський мобілізував полки, в яких було 20 тисяч козаків, приєднавши до них 40-тисячну орду на чолі з Карач-беєм. В облогу була взята Полтава, біля якої два тижні велися бої. 15 травня 1658 року бунтівників розбили. З їхнього боку полягло 15 тисяч вояків, серед них і Мартин Пушкар. Якова Барабаша повісили. Полтава була спалена. Татари захопили багато людей у неволю. Запорожці втекли під захист московського війська.
Так розпочалася в Україні кривава братовбивча війна, запалав вогонь козацьких чвар та незгод, що врешті-решт призвів до втрати незалежності гетьманської держави. 
Неля Гордівська, провідний екскурсовод історико-краєзнавчого музею імені Д.М.Гармаша.

Волейбол – гра для сильних

У середу в приміщенні ДЮСШ відбулися змагання з волейболу серед юнаків в залік Спартакіади школярів. За їх підсумками “бронза” дісталася учням Диканського НВК 
ім. М.В.Гоголя (тренер ДЮСШ Ілона Лобко), “срібло” вибороли учні Балясненської ЗОШ І-ІІІ ст. (учитель фізичної культури Олександр Дзюба). 
А перемогла команда Диканської ЗОШ І-ІІІ ст. (учитель фізичної культури Володимир Вихватнюк). Усі команди нагороджено грамотами й медалями, переможницю – ще й кубком.
Привітала юних спортсменів і вручила їм нагороди перший заступник голови райдержадміністрації Зоя Присяжнюк.
На фото Валентини Діденко: переможниця змагань – команда Диканської ЗОШ І-ІІІ ст. у складі Ростислава Федоренка, Віктора Булави, Дмитра Мусяла, Олега Базарбаєва, Дениса Ільєва, Анатолія Литвака, Роберта Дзябка, Сергія Богаєвського разом із першим заступником голови РДА Зоєю Присяжнюк і вчителем Володимиром Вихватнюком.

bottom of page