top of page
Опубліковано: 16 березня 2018 р..

Євгенія Назарова: "Мені на війні комфортніше, там всі однакові, живуть за принципом 
один за всіх 
і всі за одного" 

 Коли ж, утомившись, через годинку зайшли до хати, остовпіли: з дитячої кімнати повалив густий чорний дим. Кинулися рятувати малят, викликали місцевого фельдшера, швидку допомогу з Диканьки. Соня ще нібито подавала ознаки життя: у неї зіниці реагували на світло. Проте вижити не змогла і вона... Боженьку, за віщо? Жінка давно хотіла мати велику дружну сім’ю, була дбайливою мамою, ховала сірники від дітей, електроприлади. І досі збагнути не може, як кип’ятильник виявився ввімкненим у розетку, що й призвело до тління та сильного задимлення будинку. Як із цим жити далі? 
– Щоб "не зірвало даху", вирішила піти на трирічну військову службу за контрактом, на передову, у самісіньке пекло, – сумно констатує Євгенія Назарова. Маленька, худенька, зовсім дівчинка, але з таким проникливим поглядом людини, що пережила величезну особисту трагедію і смерті бойових побратимів, втратила власне здоров’я. 
– Навесні 2016-го, освоївши ази військової професії радіотелефоніста в навчально-тренувальному центрі військ зв’язку, відправилася в зону АТО. При розподілі мені говорили, що буду в Костянтинівці (це українська територія, до лінії зіткнення кілометрів сімдесят). Але прагнула туди, де найбільш небезпечно. Не знаючи, що робити зі мною, повели спочатку в штаб, тоді – до медиків... Опинившись у Троїцькому, на контрольно-спостережному пункті від хвилювання запалила цигарку. Це ледь не коштувало мені життя: товариш миттєво зреагував на ситуацію, збив з ніг, і снайперська куля, просвистівши над головою, пролетіла мимо. Зате я раз і назавжди кинула палити...  
У перший же день потрапила під обстріл з великокаліберної зброї. Мені не встигли видати ні бронежилета, ні каски, ні автомата. Усім було не до мене, тільки через деякий час командир запитав: "А що ця дитина тут робить? У куток забилася, вся зелена від страху...". Від того бойового хрещення перед очима й досі метелики літають. Але кожною клітинкою свого тіла відчула, як страшно вмирати, зрозуміла, що я до цього не готова. Проте час від часу "клинило". Пробувала ходити по мінному полю, бувало, товариші забирали в мене боєприпаси. Про те, що сталося вдома, не розповідала, знали про трагедію лише троє найближчих мені людей. 
І почалося військове життя по бліндажах і окопах в складі 58-ї окремої мотопіхотної бригади. Як і хотіла, потрапила на першу лінію, до "нуля" – триста метрів. Ми чули, про що говорять на тій стороні, вони чули нас. Бувало, не стримувалися й перекидалися "люб’язностями". Ворожі кулі долітали запросто, адже відстань її активної дії – 300 метрів. Зав’язалася дружба з медиком Любою Командир: мені – 27, дівчині – 18.
А в цей час чоловіка, що залишився в Диканьці, почали тролити товариші: "Що ж ти за мужчина, коли жінка воює, а ти вдома сидиш?!" 
– Женю, візьми в частині відношення, щоб служити разом із тобою, – не витримавши, попросив Олексій дружину. Взяла, коли їхала у відпустку, привезла документ особисто, тепер Олексій Назаров – на "нулі", на лінії зіткнення.
– У Троїцькому жили в покинутій господарями хаті, а поряд, у сусідньому будинку, – "сепар". Так він на ворожу сторону як на роботу ходив. Здасть наші позиції, нас з того боку обстріляють – чоловік додому вертається. А одного разу, схибивши, рознесли його хату, міна неподалік від мене розірвалася. Дзвенить та й дзвенить у вухах, не звертаю на те уваги. Коли біль стає нестерпним, я – до Люби: "Дай щось від голови!" Вип’ю таблетку – полегшає, а згодом стала втрачати слух, погіршився зір. 
До того ж Євгенія сильно застудилася, лікувалася в Дніпропетровській обласній клінічній лікарні ім. І.Мечникова, згодом – у Харківському госпіталі. Тут і відкрилася Женина таємниця: жінка при надії, притому вже на сьомому місяці. Кілька діб була непритомна, на штучній вентиляції легень, вся в катетерах: рятували маму і її майбутню дитинку. Коли після госпіталю геть знесилена таки вийшла на плац, у командира від її заокругленого животика ледь мову не відібрало: "А чого ж ви не сказали, що вагітні? І куди дивилися наші медики?"
Жені запропонували призупинити контракт, вона приїхала до мами в Диканьку. А 12 червня минулого року в першій Полтавській міській лікарні на світ Божий з’явилася її крихітка, її намистинка, її найбільша втіха і радість – донечка Антоніна. Але й тут не минулося без проблем. Строга лікарка суворо дивилася на породіллю: "Що сталося, що пологи – п’яті, а дитинка – лише друга?" І навідріз відмовилася віддавати її молодій мамі, пообіцявши звернутися в органи опіки, щоб ті позбавили її батьківських прав. Обурена такою несправедливістю, Женя наполегливо стала на захист своїх прав, звернувшись до київської прокуратури, місії ОБСЄ і ТСН. Після цього інциденту перед нею вибачилися високопосадовці.
– Мене навіть війна не засудила, а яке право на це має лікар, інші люди? – емоційно резюмує Євгенія Геннадіївна.
Батькові з нагоди народження донечки дали місячну відпустку, він не міг натішитися Тонечкою. У планах мами – підростити дитину і піти служити далі. "Мені на війні комфортніше, там всі однакові, живуть за принципом один за всіх і всі за одного", – пояснює мотив такого рішення Євгенія Назарова. – Коли йде обстріл, то задіяні всі, кожен готовий захистити й підставити своє плече". 
На жаль, у цивільному Жениному житті все далеко не так, вона обурюється багатьма речами. Потребує ремонту пошкоджений будинок у Байраці, а в кредиті їй відмовили. Після численних клопотань виділили допомогу з бюджету на встановлення пластикових вікон, але вона мізерна. Згідно із законодавством для учасників бойових дій передбачений безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, а також автобусами приміських і міжміських маршрутів незалежно від відстані та місця проживання, але в нас чомусь ця пільга не діє, за проїзд Диканькою і до Полтави доводиться платити. Євгенія проходить інтенсивне лікування, до обласного центру доводиться їздити часто, і влітає це в копієчку! А ще майже непідйомна плата за газ!
– У черзі до лікаря можеш хоч до смерті стояти, і ніхто тебе не пропустить. Особливо ж обурює, коли посадовці на своїх робочих місцях або пересічні громадяни цинічно заявляють: "Ми вас туди не посилали!" або "Ви ж за це гроші отримуєте!" Ми не заслуговуємо, щоб нас обличчям в болото тикали, у кожного з АТОвців нервова система і так підірвана...  
Гнівить, що чоловіки, хлопці намагаються уникнути служби, і на захист України змушені ставати жінки. А ми ж повинні біля колиски стояти, не премудрості військові вивчати...  
– Хто реально підтримує і словом, і ділом, і матеріально – це волонтери: харківські, львівські, і звичайно ж, наші,  диканські, а також хлопці-АТОвці на чолі з Євгенієм Танасійчуком, – від згадки про людей з добрим серцем і активною життєвою позицією Жениним обличчям пробігає легка тінь усмішки. – Щиро вдячна їм за це. 
Женя говорить і, здається, не може наговоритися, у її словах – і біль, і туга, і загострене почуття справедливості, і патріотизм, і материнська відповідальність. Підростає старший син Міша, як виростити його справжнім чоловіком? Як підняти на ноги крихітку Тоню? Що робити, щоб урешті-решт припинилася війна, щоб Україна жила заможно й щасливо? І щоб люди були чесними, добрими і рівними в правах? Бережи Господь цю молоду жінку, яка зазнала стільки горя, її діточок, нашу стражденну Україну і всіх, хто став на її захист!
Валентина Діденко.
Фото з особистого архіву Євгенії Назарової (Євгенія – ліворуч). 

... Той погожий, сонячний день жовтня став найчорнішим у її житті, розкраяв його навпіл, розірвав серце на дрібні шматочки. Багатодітна родина, що мешкала в Байраці, звично займалася своїми справами, ніщо не віщувало біди. Поклавши після обіду спати дворічних дівчаток-близнюків і на рік старшого синочка, молоді батьки пішли поратися по господарству. Вирішили розсадити аґрус, аби вже наступного літа він плодоносив, щоб корисними ягодами ласували їхні дітки. Працювали залюбки, з насолодою.

 

Постачання води, забезпечення водовідведення, обслуговування житлового фонду – такі основні завдання Диканського комбінату комунальних підприємств і, як говорять самі працівники, справлятися з ними у нинішніх умовах справа не з легких. Зношені практично на 90% водогінна і каналізаційна мережі ускладнюють і без того не просту роботу комунальників, дошкуляють фінансові труднощі.  
А своє професійне свято працівники Диканського комбінату комунальних підприємств зустрічають у сподіванні, що врешті-решт працюватимуть не лише на ліквідації нескінченних поривів, а селищний бюджет таки знайде кошти на заміну водогінної мережі хоча б однієї-двох вулиць і що це ввійде в щорічну практику.
На фото Світлани Глушко: працівники Диканського комбінату комунальних підприємств – електромонтер Сергій Касьянов, слюсар АВР Максим Шипрук, машиніст екскаватора Григорій Григоренко, слюсар АВР Євгеній Шабельник, слюсарі-сантехніки Станіслав Михно та Олег Любіченко, електромонтер Ігор Селін, інженер водопровідних мереж Сергій Мар’євич.

Чемпіонат об’єднав гравців різних вікових категорій

Уже традиційним став чемпіонат територіальної організації ГО “ВФСТ “Колос” у Полтавській області з шахів, шашок, настільного тенісу. У минулі вихідні у Миргородській ЗОШ №1 
ім. Панаса Мирного зустрілися 14 команд. Чемпіонат об’єднав гравців різних вікових категорій: від юнаків та дівчат до більш досвідчених спортсменів. Окремо змагались представниці прекрасної статі. Напруженими та цікавими були змагання серед чоловіків, адже зібралися неодноразові переможці минулих років.
Світлана Рибка, провідний фахівець Місцевого осередку ГО “ВФСТ “Колос”.
На фото: Світлана Рибка, Ігор Семенов, Василь Базюк, Ольга Клочко, Володимир Красіков, Анатолій Нарізький, Ірина Постернак, Юрій Тарасов, Надія Титаренко.

Змагання волейболісток

10 березня у приміщенні Миргородської ДЮСШ відбувся чемпіонат територіальної організації ГО “ВФСТ “Колос” Полтавської області з волейболу серед дівчат 2002 року народження і молодших. Приємно відзначити, що рівень підготовки юних спортсменок значно зріс, команди демонстрували технічну гру і тактичну виручку. Перемога дісталася тим, хто справився з хвилюванням і був стабільним, а у цьому допомагали тренери: своєчасно робили заміни, надавали поради, заспокоювали гравців.
Наш район достойно представила команда дівчат з Балясного (тренер Олександр Дзюба).
На фото (зліва направо): волейболістки Дарина Луценко, Альона Діхтяр, Катерина Жук, Ірина Манько, Марина Онищенко, Анна Нерода, Юлія Романова, Світлана Ладанова з тренером Олександром Дзюбою.

У Стасівській ЗОШ І-ІІІ ст. 
ім. М. Башкирцевої відбувся турнір з волейболу, присвячений 8 Березня. У змаганнях брали участь жіночі команди. У результаті запеклої боротьби місця розподілилися так: першу сходинку посіла команда студентів, другу – молодь, а “бронза” дісталася школярам. Усі команди нагороджено грамотами та медалями, а переможницю – перехідним Кубком турніру.         Дарія Житло, учасниця змагань.
На фото: внизу – Руслана Трушкіна, Анастасія Воробйова, Дарія Житло, Марія Житло, Аліна Заєць; вгорі – Олена Александрова, Людмила Тютюнник, Жанна Покотиленко, Людмила Бабенко, Вікторія Дзюбан, Юлія Мілько, Єлизавета Уперок, Аліна Заболотна, Юлія Вурашова, Анастасія Герасимчук з організаторами турніру Ігорем Одинцем, Володимиром Безносом. 

А перемогли студентки

Чемпіонат об’єднав гравців різних вікових категорій

Уже традиційним став чемпіонат територіальної організації ГО “ВФСТ “Колос” у Полтавській області з шахів, шашок, настільного тенісу. У минулі вихідні у Миргородській ЗОШ №1 
ім. Панаса Мирного зустрілися 14 команд. Чемпіонат об’єднав гравців різних вікових категорій: від юнаків та дівчат до більш досвідчених спортсменів. Окремо змагались представниці прекрасної статі. Напруженими та цікавими були змагання серед чоловіків, адже зібралися неодноразові переможці минулих років.
Світлана Рибка, провідний фахівець Місцевого осередку ГО “ВФСТ “Колос”.
На фото: Світлана Рибка, Ігор Семенов, Василь Базюк, Ольга Клочко, Володимир Красіков, Анатолій Нарізький, Ірина Постернак, Юрій Тарасов, Надія Титаренко.

Змагання волейболісток

10 березня у приміщенні Миргородської ДЮСШ відбувся чемпіонат територіальної організації ГО “ВФСТ “Колос” Полтавської області з волейболу серед дівчат 2002 року народження і молодших. Приємно відзначити, що рівень підготовки юних спортсменок значно зріс, команди демонстрували технічну гру і тактичну виручку. Перемога дісталася тим, хто справився з хвилюванням і був стабільним, а у цьому допомагали тренери: своєчасно робили заміни, надавали поради, заспокоювали гравців.
Наш район достойно представила команда дівчат з Балясного (тренер Олександр Дзюба).
На фото (зліва направо): волейболістки Дарина Луценко, Альона Діхтяр, Катерина Жук, Ірина Манько, Марина Онищенко, Анна Нерода, Юлія Романова, Світлана Ладанова з тренером Олександром Дзюбою.

У Стасівській ЗОШ І-ІІІ ст. 
ім. М. Башкирцевої відбувся турнір з волейболу, присвячений 8 Березня. У змаганнях брали участь жіночі команди. У результаті запеклої боротьби місця розподілилися так: першу сходинку посіла команда студентів, другу – молодь, а “бронза” дісталася школярам. Усі команди нагороджено грамотами та медалями, а переможницю – перехідним Кубком турніру.         Дарія Житло, учасниця змагань.
На фото: внизу – Руслана Трушкіна, Анастасія Воробйова, Дарія Житло, Марія Житло, Аліна Заєць; вгорі – Олена Александрова, Людмила Тютюнник, Жанна Покотиленко, Людмила Бабенко, Вікторія Дзюбан, Юлія Мілько, Єлизавета Уперок, Аліна Заболотна, Юлія Вурашова, Анастасія Герасимчук з організаторами турніру Ігорем Одинцем, Володимиром Безносом. 

А перемогли студентки

bottom of page